3 személyre:
- 3 közepes padlizsán
- olívaolaj
- 30 deka darált marhahús
- 2 közepes fej hagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 nagyobb paradicsom+3 szelet a tetejére
- 1 zöldpaprika
- 1 púpos ek. paradicsompüré
- fűszerpaprika
- só, bors, kakukkfű
- friss petrezselyem
Egy vastag teflonserpenyőben kevés olajat forrósítok, és beleteszem a megmosott és leszárított padlizsánokat amelyeket előzőleg fogpiszkálóval körös-körül mélyen megszúrkáltam. Közepes lángon megsütögetem, közben átforgatom, majd fél csészényi vizet aláöntök, és jól lefedve vajpuhára párolom. Közben egy másik edényben olajon megfonnyasztom az aprított hagymát, rádobom a húst és a szétnyomkodott fokhagymát, fűszerezem és morzsásra pirítom. Az apróra kockázott paradicsomot és paprikát is hozzáteszem, paprikával leszórom, beleteszem a paradicsompürét, és fél csésze vízzel felöntve puhára párolom.
Ha a padlizsánok már puhák, hosszában felvágom őket, a belsejük egy részét kikanalazom és a húshoz keverem. Ezt akár el is lehet hagyni, de én így trükközöm ki a lányaimat, akik állítólag nem szeretik a padlizsánt ;o) Tehát vagy összenyomkodom a padlizsán belsejét, így helyet csinálva a tölteléknek (felnőtt verzió), vagy a töltelékbe vegyítem. Miután zsírjára sült és megpuhult a hús, belekeverem a vágott petrezselymet és belekanalazom a padlizsánba. 1-1 szelet paradicsomot fektetek rá, és forró sütőben kb. 20 perc alatt készre sütöm. Ezalatt elkészül a párolt rizs kritharakival keverve (görög rizstészta) és máris lehet tesztelni, hogy családtagjaink ájultan esnek-e az asztal alá... ...bár sokkal nagyobb a siker, ha szó nélkül tűntetik el az egészet a tányérokról.
12 megjegyzés:
ez olyan jól néz ki, hogy menten én is elájulok! nem tudom mi a pontos történeti tényállás, de nekem van egy "Imám öröme" nevű receptem, csak az vega!
Mert vega is :).
Valószínüleg vega lehetett az ájulat tárgya anno, de ma kétségtelenül legalább annyira kedvelt a nemvega változat is. Amúgy könnyebb, így meg emberesebb ;o)
Remekül néz ki! Egyébként valami miatt nekem is vega kajaként él az emlékezetemben, amibe ráadásul fahéj is kell!?!?
Igen, valóban létezik olyan amibe fahéj is kerül. Az már a javából orientális ízorgia lehet ;o)
Hú, ez nagyon jól néz ki! Jó, hogy vettem a piacon padlizsánt, így még ma ki tudom próbálni.
Ebből szerintem is lehet ájulásig enni:), nagyon eteti magát!
(Érdekes, a fahéjas verzió nem tudott nálunk meghonosodni?:-)
Én mindig teszek bele, ahogy a muszakába is. Picit:-))
Chilii, az imám örömeibe ne menjünk bele, az már egy másik blog!:DD
Kedves Mamma! én mindig teszek bele fahéjat, a muszakába is, de a zuramnak el ne áruld!!!! :D
Ezért én már megkaptam a magamét, hogy csak a fahéjas az autentikus :), de összeraktuk, hogy az valószínűleg a görög változat, nem az eredeti török.
http://domesticgoddess.freeblog.hu/archives/2007/09/22/Paradicsomos-hagymas_toltott_padlizsan_imam_bayildi/
Nekem úgy tűnik, ez pont olyan, mint a muszaka!? Én képes vagyok minden nap ezt enni, ha olyan helyre vet a sors. Gyakran csinálok, és fahéjat is teszek bele, na meg egy kis borókabogyó őrletet, ettől olyan de olyan finom, hogy tényleg be lehet ájulni tőle.
Kedvenc-kedves Maci!
Már tudom, mi lesz ma az ebéd :)
Ahogy azt is, mit sütök a nővéremnek jövő héten (a szülinapjára), mert a lelkemre kötötte, hogy csináljam meg újra a márványkalácsodat :)
Köszi, és szép napot!
Anna
Pirikenagyi, gyakorlatilag nem sokban tér el a muszakától, az igaz! Na, ezt a fahéjas, söt borókabogyós füszerezést én is kipróbálom most már, különben ne legyen a nevem maci! (kérdem magam, miért is nem próbáltam ki eddig???)
Anna, nagyon kedves vagy! :o) Neked is szép napot! :o)
Megjegyzés küldése